3 najczęściej popełniane błędy podczas konwersji w Skandii

Dodano - 10 maja 2014

System transakcyjny Skandii zamiast pojęcia “alokacja” stosuje “dyspozycja inwestowania”. Stąd po zalogowaniu do systemy w meny bocznym znajdziemy 2 opcje, służące do zarządzania naszą inwestycją: Dyspozycja inwestowania oraz Dyspozycja konwersji.

Dyspozycja konwersji
Jest to funkcja która pozwala nam na zmianę portfela na dwa sposoby:

  • Zmiana struktury całego portfela inwestycyjnego – korzystamy z tej opcji gdy system OPI wygeneruje sygnał do zmiany strategii, wtedy najczęściej wymieniamy cały portfel inwestycyjny np. z funduszy akcyjnych na bezpieczne. Jest to również opcja najczęściej stosowana przez osoby zaczynające inwestowanie z OPI, pozwalająca na całkowitą zmianę portfela na portfel modelowy OPI.
  • Dyspozycja sprzedaży części lub całości funduszu – korzystamy z tej opcji gdy jeden lub więcej funduszy w naszym portfelu słabo się spisuje i chcemy go wymienić na inny fundusz, bez naruszania pozostałego składu portfela.

011

Dyspozycja inwestowania
Funkcja nie ingeruje w obecny skład portfela, pozwala natomiast określić jakie fundusze chcemy kupować przy kolejnych wpłatach.

Kilka najczęstszych błędów

BŁĄD 1

Dokonując zmiany (konwersji) całego portfela, np. w przypadku zmiany strategii z akcyjnej na bezpieczną, korzystamy z opcji “Zmiana struktury całego portfela inwestycyjnego”.
W ostatnim kroku gdy już określimy skład naszego nowego portfelana dole jest opcja
„Zaznacz jeśli chcesz, aby w ten sam sposób były inwestowane przyszłe składki”

012

Jeśli pozostawimy pole puste (domyślnie) to owszem konwersja środków zostanie zrealizowana, ale kolejne składki będą nadal inwestowane wg „starego” portfela. Jeśli ktoś nie monitoruje składu swojej polisy na bieżąco to błąd może wyłapać po wielu miesiącach albo wcale. Nam najczęściej zależy na tym, aby po zmianie portfela kolejne wpłaty były również inwestowane w te same fundusze, więc opcja powinna być zaznaczona.

BŁĄD 2

Co jakiś czas konieczna okazuje się wymiana jednego czy dwóch funduszy w naszym portfelu. Nie musimy w tym celu zmieniać całej struktury portfela wystarczy wybrać fundusz którego chcemy się pozbyć, a następnie fundusz który chcemy nabyć. Do tego celu służy opcja Dyspozycja sprzedaży części lub całości funduszu:

013

I tu ponownie mamy okazję popełnić podobny błąd. Zmienimy skład obecnego portfela, natomiast przyszłe składki nadal będą inwestowane “po staremu”. Tym razem jednak nie mamy na dole opcji do zaznaczenia. Co więc trzeba zrobić w tej sytuacji?

Z pomocą przychodzi nam opcja “Dyspozycje inwestowania” z bocznego menu, która pozwala nam na zmianę dyspozycji inwestowania przyszłych składek:

014

Czyli musimy wykonać 2 kroki:

  1. najpierw konwertujemy fundusz w obecnym portfelu korzystając z “Dyspozycji konwersji”,
  2. następnie składamy dyspozycję inwestowania przyszłych składek korzystając z “Dyspozycji inwestowania”

BŁĄD 3 – BOLESNY….

Ostatnim omawianym tu błędem, który zdarzyć się może każdemu, nawet doświadczonemu inwestorowi, jest złożenie “Dyspozycji inwestowania” przyszłych składek zamiast “Dyspozycji konwersji” obecnego portfela. Wystarczy odrobina rozkojarzenia…

Dlaczego ten błąd może mieć tak fatalne skutki? Wyobraźmy sobie, że mamy 100tys zł ulokowane w funduszach akcyjnych. System OPI generuje nam sygnał konwersji do funduszy bezpiecznych, po czym w kolejnych miesiącach notowania fudnuszy akcyjnych tracą 30% wartości. Jeśli w dniu wygenerowania sygnału zamiast złożyć dyspozycję konwersji złożyliśmy tylko dyspozycję inwestowania, nasze nowe składki będa inwestowane prawidłowo w fundusze bezpieczne, jednak cały dotychczas zgromadzony kapitał pozostanie w funduszach akcyjnych i stopnieje do 70tys zł…

Artykuł przedstawia zagadnienie na przykładzie systemu Skandii, jednak podobne błędy można popełnić również w innych systemach transakcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj