Czy warto w ogóle stosować strategię?

Dodano - 31 maja 2015

W poprzednim artykule przedstawiłem wyniki inwestowania w fundusze inwestycyjne przy zastosowaniu strategii OPI w okresie ostatnich 5 lat. Wyniki z jednej strony okazały się znacznie lepsze od portfeli modelowych towarzystw. Z drugiej strony okazały się porównywalne do portfela Kup-Trzymaj składającego się z funduszy agresywnych oraz indeksu WIG, który jest wyznacznikiem (benchmarkiem) tego co się działo w tym czasie na rynku akcji krajowych.

inwestowanie w fundusze inwestycyjneZastanówmy się więc, czy stosowanie strategii OPI do inwestowania w fundusze inwestycyjne rzeczywiście ma sens, skoro podobne zyski można było osiągnąć bez wysiłku trzymając kilka funduszy akcyjnych przez 5 lat?

Zobaczmy więc jaki efekt przynosi stosowanie strategii w różnych okresach czasu. Dla uproszczenia zobaczmy najpierw analizy z indeksem WIG, który będzie nam zastępował fundusze akcyjne. Potem pokażę kilka przykładów z zastosowaniem najlepszych i najgorszych funduszy. Zacznijmy od najkrótszego okresu, który trwał niecałe 3 lata.

Ostatnie 3 lata

19 czerwca 2012 miał miejsce pierwszy sygnał zmiany strategii na agresywną po 20% korekcie spadkowej z sierpnia 2011 roku i początek ostatniej hossy. Od tego momentu minęły prawie 3 lata.

Na poniższym wykresie:

  • cienka czerwona linia przedstawia inwestycję typu Kup-Trzymaj w fundusze agresywne (indeks WIG)
  • cienka zielona linia  przedstawia inwestycję typu Kup-Trzymaj w fundusze bezpieczne (fundusz bezpieczny Unikorona Obligacje)
  • pogrubiona czerwono-zielona linia to inwestycja aktywna przy zastosowaniu Strategii OPI, czyli na przemian inwestowanie agresywne (w tym przypadku indeks WIG) i bezpieczne (Unikorona Obligacje)

Wyniki stosowania strategii OPI od 2012 roku

Pierwsze 18 miesięcy na wykresie (do szczytu) to okres ostatniej hossy. Od szczytu rozpoczyna się 15 miesięczny trend  boczny o małej amplitudzie (10%), który wyraźnie utrudnia inwestowanie w fundusze agresywne. System kilkukrotnie wykrywa zmiany trendu na wzrostowy generując sygnały po których zbyt małe wzrosty do zmiany trendu na spadkowy (widoczne na wykresie schodki w dół), spowodowały za każdym razem kilkuprocentowe straty. W tym okresie przy wzroście WIG-u o 40% system pozwolił zarobić około 30%. Z uwagi na niekorzystny trend boczny nie widać pozytywnych efektów stosowania strategii. Zobaczmy więc jak zmieni się wynik gdy wydłużymy okres inwestycji.

Ostatnie 5 lat

Cofnijmy się w czasie do momentu, kiedy po raz pierwszy oficjalnie została opublikowana strategia OPI czyli do 7 maja 2010. W okresie pełnych 5 lat widać już przewagę stosowania strategii OPI w stosunku do inwestowania “Kup-Trzymaj”. Przekładając to na kwoty gdybyśmy zainwestowali 100 000 zł to otrzymalibyśmy w tym czasie 42 700zł zysku inwestując po prostu w fundusze agresywne lub 54 000zł inwestując ze strategią OPI. Różnica nie jest przytłaczająca, jednak zauważalna.

2010 system wig 19-05-2015

 

Zwróć uwagę na nagły spadek czerwonej linii w lipcu 2011 roku. Była to 20% korekta, którą system OPI w porę wychwycił, dzięki czemu można było przenieść kapitał do funduszy bezpiecznych unikając strat. Na tym polega funkcja systemu ochronna systemu, niedopuszczająca do większych strat kapitału w przypadku znacznych spadków.

Jest jeszcze jedna bardzo istotna sprawa – zobacz jak stosunkowo niewielka różnica jest między inwestycją agresywną i bezpieczną (cienka zielona linia – fundusz bezpieczny). Jest to świetny przykład na to, że fundusze bezpieczne również potrafią nieźle zarobić. Jednak abyś miał pełną klarowność sytuacji – Skarbiec Obligacji przedstawiony na tym wykresie był jednym z lepszych funduszy bezpiecznych w tym czasie, wybrałem go aby pokazać Ci jakie efekty można osiągnąć wybierając dobre fundusze.

 

Ostatnie 8 lat

1 lipca 2007 roku to praktycznie koniec wielkiej hossy z lat 2004 do 2007 i początek głośnego kryzysu na rynku nieruchomości. Wielu z nas w ostatnim okresie hossy zakupiło swoje polisy ubezpieczeniowe i do dzisiaj odrabia straty, które niejednokrotnie przekroczyły 60%.

Czy wiesz, że aby odrobić stratę 60% na swoim kapitale trzeba zarobić aż 150%?

W 2007 roku nie było jeszcze systemu OPI, jednak zobaczmy co by było gdyby istniał i moglibyśmy go wykorzystać przez te niespełna 8 lat. Ponownie cienka czerwona linia to inwestycja agresywna Kup-Trzymaj, cienka zielona to inwestycja bezpieczna Kup-Trzymaj i gruba czerwono-zielona linia to inwestycja aktywna ze Strategią OPI:

2007 system wig 19-05-2015

 

Widzimy tutaj największą efektywność stosowania aktywnej strategii inwestowania z pomocą systemu OPI. Ponownie bardzo mocno rzuca się w oczy funkcja ochronna systemu (na początku wykresu), dzięki której mogliśmy w porę przenieść kapitał do funduszy bezpiecznych i przeczekać cały okres spadków związanych z kryzysem na rynkach nieruchomości. Po zakończeniu spadków system po wykryciu trendu wzrostowego dał sygnał do wejścia w fundusze agresywne, co przyniosło ogromny wzrost inwestycji w kolejnych miesiącach.

Najbardziej szokujące jest to, że mimo upływu 8 lat inwestycja agresywna jest wciąż 13% pod kreską. Uwzględniając jeszcze koszty obsługi polisy około 3,5% na rok mamy w 8 lat dalszą stratę około -28% i razem -40%.

Często powtarzany jest mit, że przy horyzoncie czasowym powyżej 5 lat warto inwestować w fundusze agresywne, gdyż ryzyko jest już niewielkie, a zarobek dużo wyższy niż na funduszach bezpiecznych. Kiedy następnym razem pomyślisz w ten sposób przypomnij sobie powyższy wykres.
Jak wiesz strategia OPI to nie tylko zmiana funduszy między agresywnymi i bezpiecznymi, ale również dobór najlepszych możliwych funduszy. Jak ważna jest druga funkcjonalność systemu zobaczymy, gdy do inwestycji agresywnej wstawimy np. fundusz Arka Akcji. Fundusz ten miał by na dzisiaj stratę 34,4%, a przy zastosowaniu strategii OPI zarobilibyśmy “zaledwie” 77,4% nawet z bardzo dobrym funduszem obligacyjnym Skarbiec Obligacja.

2007 system arka 19-05-2015

 

Wykorzystując najsłabszy na rynku fundusz Pioneer Akcji Polskich bylibyśmy w ciągu 8 lat na stracie 63%, zastosowanie systemu OPI w tym przypadku dałoby nam niewielki zysk 27,8%.

2007 system pioneer 19-05-2015

Dla jednego z najlepszych w tym okresie funduszy UniKorona Akcji strata wyniosłaby na funduszu 7,0% a z systemem OPI w połączeniu z funduszem UniKorona Obligacji zysk aż 97,0%.

2007 system unikorony 19-05-2015

 

Ostatnie 16 lat

1999 rok to pierwszy rok “dojrzałej” pracy naszej Giełdy. Od maja tego roku rozpoczęły działalność prawie wszystkie fundusze emerytalne. Od tego roku wzrosła zdecydowanie ilość powstających funduszy otwartych z których duża część działa do dzisiaj.

Wykorzystane sygnały kupna i sprzedaży funduszy agresywnych oparte zostały na systemie OPI DT stosowanym przez nas od 2010 do 2012 roku. Od 2013 roku stosujemy nowy system OPI SuperTrend.

Wstawiając w miejsce Strategii Agresywnej i strategii Bezpiecznej różne fundusze możemy przekonać się jak bardzo ważne jest dobieranie najlepszych funduszy, które możemy właśnie wybrać dzięki wskaźnikom stosowanym w OPI.

Przykładowy wynik stosowania funduszy UniKorony Akcji i Obligacji daje na dzisiaj (19-05-2015) zysk za ten okres 1812% (średnioroczny zysk śrz=19,7%) zakładając składkę jednorazową i wynik liczony narastająco rachunkiem składanym. UniKorona Akcji dała za ten okres 500% (śrz=11,5%) zysku, UniKorona Obligacji 233% (śrz=7,6%) zysku.

1999 system unikorony 19-05-2015

 

Dla najsłabszej pary Pioneer Akcji Polskich (46,2% zysku) i Obligacji Plus (189%) wynik strategii OPI wyniósł by 703% (śrz=13,6%) – tutaj widzimy jak system OPI pozwala nawet ze słabych funduszy wypracować przyzwoity wynik:

1999 system pioneer 19-05-2015

 

Dla składek regularnych wynik powinien wynosić około 55 do 60% jak dla składki jednorazowej – czyli około 990 do 1080% (śrz=16%) dla pary UniKorony i około 404%(śrz=10,4%)  dla pary Pioneer.

W końcu warto czy nie warto?

Aktywne inwestowanie w fundusze przy zastosowaniu strategii OPI pozwala nam na osiąganie bardzo dobrych wyników, przy jednoczesnej ochronie kapitału przed spadkami.

Jest to możliwe dzięki dwóm elementom systemu:

  • wykrywanie trendów i zmiana strategii inwestycyjnej (agresywna lub bezpieczna) w zależności od sytuacji na rynkach,
  • wybór najlepszych funduszy,

Powyższa analiza zakładała stosowanie w całym zakresie czasu pary tych samych funduszy, co jest pewnym uproszczeniem i wciąż nie oddaje pełnych możliwości systemu, ale gdybyśmy stosowali w danych okresach najlepsze wtedy fundusze wyniki były by zdecydowanie lepsze.

Mam nadzieję, że jeśli miałeś jeszcze wątpliwości czy warto stosować strategię OPI to zostały one rozwiane raz na zawsze. Niezależnie od tego czy inwestujesz na 5 lat, 10 lat czy 20 lat nie możesz pozwolić sobie na to, żeby dobierać słabe fundusze i trzymać je bez względu na to co się dzieje na rynku.

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie powyższego artykułu lub pomysły na kolejny napisz w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj