Ile może być wart 1 procent?

Dodano - 21 czerwca 2011

Rozpoczynając inwestycję nie zawsze jesteśmy świadomi jak ważna jest wartość zainwestowanego kapitału i jeszcze mniej zdajemy sobie sprawę ile może być wart każdy zyskany procent rentowności rocznie dla wartości docelowej naszej inwestycji.

Poniżej zamieszczam wykres który przedstawia wpływ wielkości jednorazowej wpłaty na końcowy wynik naszej inwestycji. Efekt końcowy zmienia się oczywiście także z ilością lat trwania tej inwestycji. Poniższe wartości docelowej wartości inwestycji są liczone przy jednej średniej rocznej stopie zwrotu 15%.

60%20jaka%20skladka

Ogólnie można przyjąć, że dla inwestycji ze średnioroczną rentownością 15% każde zainwestowane 10 000 zł daje w efekcie po 10 latach zysk około 40 000 zł – czyli zainwestowanie 50 000 zamiast 30 000 zł daje dodatkowy zysk 80 tys. zł.

O wiele bardziej wielka różnica jest po 20 latach oszczędzania. Każde dodatkowo zainwestowane 10 000 zł zwiększa nasz zysk o 164 000 zł – czyli zainwestowanie 50 000 zł zamiast 30 000 zł poprawia nam końcowy wynik po 20 latach o 330 tys. zł.

Przejdźmy teraz do 1 %.

Następny wykres prezentuje jak zmienia się końcowy efekt inwestycji w zależności od osiągniętej rentowności średniorocznej. O ile w inwestycjach 10 letnich dla jednorazowej wpłaty 50 000 zł 1 % daje różnicę 19 do 25 tys. zł to dla inwestycji 20-letniej każdy procent różnicy na średniorocznej rentowności da nam wzrost wartości końcowej od 54 000 zł przy wzroście o 1 % z 15% na 16%; do prawie 300 000 zł dla zmiany z 19% do 20%.

Kwoty są ogromne – jest to właśnie nie siła ale moc jaką ma procent składany. Zdajmy sobie sprawę, że to właśnie banki zarabiają wielkie pieniądze na tym procencie składanym ale działającym w „drugą” stronę – ile trzeba zapłacić rat zanim znacznie zmniejszy się nam kapitał do spłacenia.

60%20wartosc%20procentu

Myślę, że teraz będzie bardziej zrozumiałe dlaczego warto optymalizować każdą strategię choćby nawet kosztem większej ilości konwersji. Dlatego też tak ważne jest nie spóźniać się z konwersją w fundusze bezpieczne i tak samo z funduszy bezpiecznych w akcyjne. Każdy uratowany lub stracony procent daje dużą różnicę w końcowym efekcie.

Powyższe wykresy można wykorzystać także do szacowania jakie warunki powinniśmy spełnić aby osiągnąć nasz cel – ile lat potrzebujemy przy określonej wpłacie i średniej rentowności albo jaka powinna być wpłata i średnia rentowność aby po określonym czasie osiągnąć ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj