Ile więcej zarobimy na wpłacie jednorazowej niż regularnej?

Dodano - 19 czerwca 2011

Jak zmienia się efektywność inwestycji przy jednorazowej wpłacie i wpłatach regularnych?
Zakładając te same wartości zainwestowanej kwoty przy jednakowej średniej rentowności rocznej równej 13,82 % – którą otrzymałem przy analizie inwestycji z wpłaty jednorazowej po potrąceniu kosztów administracyjnych i za zarządzanie w okresie 10 lat od 3 stycznia 2000 roku do 28 grudnia 2009 roku.

14

15

Jak można było oczywiście przewidzieć efekt końcowy jest bardzo różny. Przy składce regularnej realna średnia roczna stopa zwrotu wyniosła 8,1 % i całkowita stopa zwrotu wyniosła 118,9 %.
Przy wpłacie jednorazowej realna średnia roczna stopa zwrotu wyniosła oczywiście 13,82 % a stopa zwrotu z inwestycji wyniosła 264,9 %.
A jak to wygląda w przypadku inwestycji rzeczywistych?Wyniki prawie się nie różnią. Jak widzimy z powyższych porównań inwestycja jednorazowa jest zdecydowanie bardziej korzystna – w pełni wykorzystujemy potencjał corocznego wzrostu wartości naszego pakietu inwestycyjnego. Możemy oczywiście stosować tą metodę – jednorazowej dużej wpłaty, w przypadku kiedy jesteśmy w stanie chronić naszą inwestycję przed stratami a taką możliwość daje jedynie aktywny system zarządzania funduszami.

W przypadku strategii „kup i trzymaj” zdecydowanie nie doradzam tej metody.

Metoda jednorazowej wpłaty dała nam około 113 % wzrostu stopy zwrotu względem wpłat regularnych.
Oczywiście kilka wpłat np co kilka miesięcy dadzą podobny efekt – powinno się po prostu wpłacić jak najwięcej w początkowej fazie inwestycji. Zakłada się nawet, że w ten sposób powinno się wpłacać większe kwoty – powoduje to dodatkowe wyrównanie kwoty bazowej względem zmienności rynku.

16

A ile trzeba by było wpłacać przez 10 lat w sposób regularny aby osiągnąć kapitał docelowy około 220 000 zł? jak pokazuje poniższa tabela składka regularna będzie musiała wynosić 850 zł na miesiąc czyli 10 200 na rok, a koszt takiej inwestycji wyniesie 102 000 zł.

17

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj