Okazje listopada cz.1.

Dodano - 22 grudnia 2015

mBank i Multibank

Listopad mieliśmy bardzo trudny do inwestowania. Polski rynek to praktycznie ciągłe spadki a rynki zagraniczne działały z dużą zmiennością. Najlepiej sprawowały się najbardziej ryzykowne rynki – Turcja, Chiny, Rosja i fundusze krajowe typu short.

Analizując fundusze dostępne w mBanku popatrzmy w Tabelach jakie fundusze miały największe wzrosty w listopadzie.
Tabela dla najlepszych 10 funduszy akcyjnych dla wzrostów za 1m (1 miesiąc) w listopadzie:

mbank list 2015 1m

Największy wzrost miał Quercus Turcja 9,68%, dalej Quercus short 6,81% i Altus short 5,77%.

Niestety fundusze TFI Quercus są osiągalne dla małej grupy inwestorów – pierwsza wpłata w mBanku wynosi 20 tys zł dla Quercus Turcja lub 200 tys zł dla Quercus short.

wpłata 1 wykupu Quercus mBank

O wiele tańszą alternatywą jest Altus short, pierwsza wpłata wynosi 1 tys zł.

Fundusze typu short zarabiają na spadkach i dlatego są najlepszym wyborem dla okresów spadkowych na giełdzie na której inwestują – oba przedstawiane fundusze typu short inwestują na naszej giełdzie.

A ile te fundusze pozwalały zarobić wykorzystując nasz system OPI SuperTrend ?

 

Quercus short:

W okresie od 25 V do 10 IX pozwolił zarobić 10,4%, od 23 IX do 8 X stracił 2,7% a od 28 X zarobił do 15 XII 14,7%. Dodając te wzrosty mamy w sumie 22,5%. Narastająco w rachunku składanym mamy zysk 23,3%.

quercus short2 15-12-2015

 

Altus short w okresie od 25 V do 15 XII  zarobił 24,0 %.

altus short 15-12-2015

Quercus Turcja w okresie od 5 X do 26 XI pozwolił zarobić 13,3%. Następne krótkie wejście od 1 do 4 XII dało by już stratę 4,1%.

Mimo ryzykownego rynku w okresie od 1-01-2012 roku wykorzystując system SuperTrend można było zarobić na tym funduszu 43,9% przy zmianie wyceny na tym funduszu w tym okresie (Wynik bez OPI) -13,7%.

quercus short 15-12-2015

Następnym funduszem, który miał spory wzrost w XI jest Investor Rosja.

O ile miał w XI wzrost 5,28% to jednak przy wyjściu z niego zgodnie z systemem wynik już mamy ujemny -1,3%. Jest to przykład ryzykownego rynku. Wskaźnik bezpieczeństwa WB dla tego funduszu wynosi -10,2%.

investor rosja 15-12-2015

Kolejny fundusz to reprezentant rynku amerykańskiego MetLife Akcji Amerykańkich.

W listopadzie miał wzrost 4,58%. Na koniec listopada od sygnału kupna 2 X miał zysk 10,1 %. Jednak po korekcie początkiem grudnia w efekcie sprzedaży 11 XII dał zysk 4,4%.

Patrząc na wyniki tego funduszu za ostatni rok – a rynek amerykański w tym okresie był raczej wzrostowy ale z kilkoma korektami, widzimy, że po zarobku 24,3% za okres od 20 X 2014 roku do 25 III 2015 mieliśmy straty -3,1%, -6,9% i -4,4%.

Od stycznia 2012 roku SuperTrend pozwolił zarobić na tym funduszu 52,7%.

metlife akcji amerykanskich 15-12-2015

Kolejny ciekawy fundusz to PKO Technologii i Innowacji Globalny – dał zarobić przez ostatnie 4 lata 47,5%.

W listopadzie miał wzrost 3,51%. Jednak po korekcie początkiem grudnia po sygnale sprzedaży 11 XII dał stratę -4,0%.

pko techn i innow globalny 15-12-2015

Dwa podstawowe wnioski to:

– najlepsze zyski pozwalały uzyskiwać fundusze krajowe typu short,

– wzrosty danego funduszu w określonym czasie nie zawsze przekładają się na jego zyski w naszym portfelu – najpierw trzeba go wybrać z pośród wielu dostępnych, potem kupić w dogodnym dniu a w końcu w odpowiednim dniu sprzedać go.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami okres trendów wzrostowych funduszy zagranicznych był na tyle krótki i mało zyskowny, że kiedy pojawiły się sygnały sprzedaży ewentualnie wypracowane zyski zostały praktycznie stracone.

Musimy sobie uzmysłowić, że aby fundusz pozwolił nam zarobić:

  • czekamy na wzrost od dołka kilka % żeby ukształtował się wystarczająco silny trend wzrostowy (średnio 3 do 4%),
  • tracimy kilka % na wzroście przez okres (dwa i więcej dni zależnie od miejsca inwestowania) oczekiwania na realizację naszego zlecenia zakupu,
  • zależnie od długości i dynamiki wzrostu fundusz zarabia od kilku do kilkudziesięciu %,
  • po osiągnięciu swojego maksimum sygnał sprzedaży pojawia się po kilkuprocentowej stracie od jego maksymalnej wartości (średnio 3 do 4%),
  • po zleceniu sprzedaży funduszu tracimy kilka % przez okres (dwa i więcej dni zależnie od miejsca inwestowania) oczekiwania na realizację naszego zlecenia zakupu.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj