Średnie kroczące i trend. Część 2.

Dodano - 11 października 2011

Zanim przejdę do średnich kroczących odpowiem na jedno bardzo ważne pytanie – dlaczego bazą dla strategii zarządzania funduszami polskimi przyjąłem indeks WIG20 czy sWIG80?

07%20kwartal

Powyższy wykres przedstawia zachowanie się funduszy akcyjnych krajowych na tle indeksów WIG20 i sWIG40. W większości przypadków widzimy, że zmiany na funduszach są dokładnie skorelowane wahaniami na indeksach – różnią się jedynie wielkością reakcji in plus lub in minus.

Podobnie możemy zobaczyć korelację między funduszami małych i średnich spółek z indeksami mWIG40 i sWIG80.

07%20rok

Widzimy tutaj, że najdokładniej odwzorowywany jest sWIG80. Wykorzystując te zależności nie musimy więc badać poszczególne kilkadziesiąt funduszy a nasze sygnały konwersji oprzeć na indeksach WIG20 i sWIG80 – co potwierdziły także analizy efektywności naszej metody. Powyższe wykresy potwierdzają także, że fundusze akcyjne są całkowicie zależne od sytuacji naszej giełdy i musimy je traktować podobnie jak rynek akcji. Przechodząc do średnich kroczących. Zobaczmy co możemy robić z tymi krzywymi szukając jak najbardziej dopasowanego położenia tej krzywej do zachowań indeksu WIG20 – dając jednocześnie optymalny system z sygnałami konwersji dającymi najwyższą efektywność i małą ilość konwersji.

07%20W2

Naszą krzywą możemy przesuwać do przodu. Widzimy jak wiele błędnych sygnałów możemy tutaj ominąć.

07%20W3

Możemy krzywą obniżyć.

07%20W4

Można ją także podnieść.

07%20W5

Powyżej mamy krzywą bazową z dolna i górną krzywą.

Oczywiście zapytacie – a skąd mamy wiedzieć który układ krzywych jest optymalny?

Aby to ocenić trzeba zbudować narzędzie które sprawdza wzajemne zachowanie się indeksu WIG20 z tymi krzywymi , wychwytuje momenty konwersji i przelicza efekty na naszych inwestycjach dając konkretne wartości rentowności czy narastająco od momentu rozpoczęcia inwestycji czy zakładając inwestycje jedno, dwu …. czy 5, 10 letnie. Metoda ta reaguje na każdą zmianę trendu – nawet przy zmianach o kilka procent – nie dopuści np do sytuacji kiedy przez dłuższy czas (wiele miesięcy) mamy zmiany nie przekraczające np 9% co miesiąc. Daje więc pytanie – po ilu miesiącach ta metoda wskaże nam sygnał konwersji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj