Analiza funduszy krajowych – kwiecień 2016

Dodano - 11 maja 2016

Analiza kwietnia dla funduszy krajowych.

Zachowanie się funduszy krajowych w kwietniu 2016 roku rozpoczniemy od analizy indeksu WIG.

kwiecień WIG

Jak nam wykres wskazuje (część w ramce) kwiecień rozpoczęliśmy od spadkowej korekty trendu wzrostowego, potem krótki okres wzrostu bez przekroczenia lokalnego maksimum z 31 marca i kolejna korekta zakończona 4 maja sygnałem zmiany strategii dla naszego szerokiego rynku.

Przypomnijmy, że sygnał zmiany strategii dla indeksu WIG wg SuperTrend2 mieliśmy 17 lutego. Jednak ze względu na wcześniejsze sygnały po których notowania indeksu nie przekraczały wcześniejszych poziomów oporów i odwracał się trend dalej w kierunku spadków, czekaliśmy na przekroczenie takiego poziomu oporu wyznaczonego końcem grudnia i nastąpiło to 17 marca. Ponieważ po wyraźnym przekroczeniu naszego poziomu oporu nastąpiło wyhamowanie trendu wzrostowego oraz rynki światowe także zmniejszyły aktywność – zrezygnowaliśmy ze zmiany strategii na agresywną dla naszych Portfeli modelowych. Kwiecień i początek maja potwierdziły słuszność naszej decyzji – już 4 maja mieliśmy sygnał zmiany strategii na bezpieczną a analiza ewentualnego wyniku portfeli sugerowanych 17 marca jeszcze bardziej to potwierdza – zamieścimy ją w następnym wpisie.

Analiza pozostałych krajowych indeksów na tle indeksu światowego MSCI.

IV indeksy kraj

 

Najsłabiej sprawowały się w kwietniu duże spółki indeksu WIG20 (-2,93%). Najlepszy wynik miały małe spółki z indeksu MIS80 (sWIG80) (+2,34%), dalej średnie spółki z indeksu MWIG40 (+1,07%). W efekcie wyników powyższych grup szeroki indeks WIG stracił -1,23%.

Rynek światowy w tym czasie wzrósł o +2,31% – indeks MSCI.

Efektem wyników spółek w poszczególnych indeksach były wyniki funduszy akcyjnych. Dla wskaźnika 1m wynik mamy od 29 marca do 29 kwietnia.

Na początek przeanalizujmy fundusze dostępne w mBanku.

Najlepszy wynik z funduszy akcyjnych krajowych miał fundusz PZU Akcji Spółek Dywidendowych +4,7%. Dalsze 7 funduszy to fundusze małych i średnich spółek od +4,5% PZU Akcji MiŚ Spółek do ósmego w naszej klasyfikacji MetLife Akcji Małych Spółek +3,1%. Najlepszy fundusz dużych spółek jest dziewiąty z wynikiem +2,6%.

Poniżej mamy te fundusze wg osiągniętych wyników za 1 miesiąc.

IV top10 mbank akc kraj

 

Dla TUnŻ Skandia najlepsze fundusze krajowe mamy poniżej.

IV top10 skandia akc kraj

Pierwsza piątka funduszy uzyskała od 4% do 2 %. Dziesiąty Skarbiec Akcja ma już tylko +0,31%.

 

Fundusze krajowe dla AXA.

IV top10 axa akc kraj

Najlepszy fundusz UniAkcje MiŚ Sp. ma wynik +4,02%, piąty KBC Akcji MiŚ Sp. +2,48% a dziesiąty AXA Akcji MiŚ Sp. to +1,67%.

 

Fundusze krajowe dla AEGON

IV top10 aegon akc kraj

Najlepszy fundusz to PZU Akcji MiŚ Sp. który ma 4,51% wzrostu. Piąty fundusz to UniAkcje Wzrostu z wynikiem 2,52%; a dziesiąty Noble Akcji ze wzrostem 1,61%.

Fundusze krajowe dla GENERALI.

IV top10 generali akc kraj

W Generali najlepszy wynik to tylko 2,13%  Ipopemy Short Equity i dalej Noble Fund Akcji MiŚ Sp. z zyskiem 2,00%. Piąty Quercus Agresywny ma wynik +1,2% a dziesiąty Generali Agresywny Plus ma już stratę -0,96%.

Dla porównania potencjału funduszy z poszczególnych miejsc inwestowania mamy poniżej zestawienie średniej wartości wzrostów dla 5 pierwszych funduszy:

  1. mBank                        4,3 %
  2. Aegon                          3,5 %
  3. AXA                              3,2 %
  4. Skandia                        2,8 %
  5. Generali                        1,7 %

Jedynym pocieszającym akcentem kwietnia był fakt, że najlepsze fundusze osiągnęły lepsze wyniki od samych indeksów – przypominając:

SWIG80                      +2,34 %

MWIG40                     +1,07 %

WIG20                          -2,93 %                           a indeks wszystkich spółek WIG miał stratę -1,07%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj