Jak skutecznie wybrać fundusze akcyjne i zarobić najwięcej? Część 1

Dodano - 13 lutego 2013

Jednym ze sposobów oceny funduszy są tzw. ratingi. Zwykle są one oparte na wynikach wieloletnich, dlatego najczęściej wskazują fundusze, które kiedyś osiągały dobre wyniki, zamiast wskazywać na te, które w danym dniu wykazują największy potencjał wzrostu. Ponadto ratingi najczęściej określane są w skali kilkustopniowej (np. od 1 do 5 gwiazdek). W jednej grupie mamy więc kilka albo kilkanaście funduszy z najwyższą oceną i z nich znowu trzeba któryś wybrać. Innym sposobem jest wybór na podstawie wskaźników wzrostu. Zazwyczaj badamy wzrosty w okresach 1, 3 i 6 miesięcy oraz 1, 3, 5 lat. Inaczej mówiąc wybieramy te fundusze, które np. w ciągu ostatniego roku osiągnęły najlepsze wyniki, licząc na to, że fundusze nadal będą dobrze zarabiać.

Czy takie postępowanie jest uzasadnione? Możemy to sprawdzić. Przeanalizujemy wyniki funduszy krajowych dostępnych w mBanku w okresie ostatnich 5 miesięcy, zaczynając od ostatniego sygnału wg strategii OPI-WIG. Wytypujemy fundusze akcyjne na podstawie danych dostępnych w dniu wygenerowania sygnału opierając się na wskaźnikach wzrostu oraz dla porównania przy wykorzystaniu wskaźników WM, WKA i DMax systemu OPI. Na koniec porównamy jakie wyniki osiągnęły fundusze wybrane obiema metodami.

A więc cofnijmy się w czasie…

Mamy 19 czerwca 2012r., system OPI-WIG wygenerował sygnał do zmiany strategii z bezpiecznej na akcyjną. Ponieważ był to wtorek, dysponowaliśmy wynikami funduszy z piątku 15 czerwca. Na podstawie rankingu funduszy na ten dzień wytypujmy 5 najlepszych funduszy dla 6 i 12 miesięcznych wskaźników wzrostu:

a1

a2

Fundusze PKO Akcji MiSS Plus oraz Noble Akcji zostały wytypowane przez oba wskaźniki. Wydawać by się mogło, że potwierdza to trafność wyboru tych dwóch funduszy. Pozostałe fundusze w rankingach są już niestety zupełnie inne w obu przypadkach.

Typujemy wskaźnikami OPI

Następnie wybieramy 5 najlepszych funduszy wykorzystując wskaźniki WM i WKA systemu OPI:

a3

a4

W obu przypadkach pojawiły nam się 4 te same fundusze, w tym 2 oznaczone kolorem zielonym (czyli dobre) i 2 kolorem szarym (czyli średnie). Oba wskaźniki inaczej wytypowały piąty fundusz, w przypadku WM był to Noble Akcji a w przypadku WKA jest to UniKorona Akcje.

Sprawdźmy jeszcze co nam wytypuje ostatni wskaźnik DMax:

a5

Wg notowań z piątku aż 4 fundusze miały już za sobą indywidualne sygnały do zakupu (DMax zielony) i osiągnęły już lekki wzrost, np. Investor Akcji Dużych Spółek od sygnału indywidualnego zarobił już 1,3%. Widzimy również, że fundusz ING Akcji oraz indeks WIG nie miały jeszcze sygnałów kupna (DMax niebieski), jednak odnotowały bardzo silne wzrosty od ostatniego “dołka” i wykazują mocną tendencję wzrostową, z szansą na sygnał zakupu.

Porównując wyniki uzyskane przy pomocy 3 wskaźników OPI stwierdzamy, że fundusze:

  • Investor Akcji Dużych Spółek,
  • Skarbiec Akcje
  • ING Akcji

zostały wytypowane przez wszystkie 3 wskaźniki OPI. Natomiast fundusze:

  • PKO Akcji,
  • Noble Akcji
  • UniKorona Akcje

W tamtym dniu nie mieliśmy pewności jak potoczą się dalsze wydarzenia i które wskaźniki lepiej wytypują nasze fundusze. Dziś możemy to już zrobić, sprawdźmy więc…

Co się wydarzyło przez ostatnie 5 miesięcy?

Przesuwamy się w czasie do ostatnich dni, mamy 19 listopada 2012. Minęło 5 miesięcy odkąd kupiliśmy fundusze akcyjne. Nadszedł czas na przeanalizowanie jakie zyski osiągnęły fundusze wybrane różnymi metodami. Poniżej tabela funduszy krajowych na dzień 19 listopada 2012:

a6

W górnej części tabeli znajdują się fundusze, które osiągnęły największy zysk w ciągu 5 miesięcy od sygnału zakupu. Zysk osiągnięty w tym okresie widzimy w trzeciej kolumnie “OPI-WIG”. Im niżej przesuwamy się wzdłuż tabeli, tym mamy fundusze o słabszych wynikach, aż na końcu widzimy fundusze, które odnotowały stratę (np. Idea Akcji -39%). Na tabeli umieściłem dodatkowo kolorowe kółka z numerami, oznaczając nimi fundusze, które zostały wybrane przy pomocy danego wskaźnika.

Zwycięzcą jest…

Jak widać fundusze wytypowane przez nas na podstawie wskaźników WKA i WM systemu OPI poradziły sobie bardzo dobrze. Wszystkie 6 funduszy znalazło się w ścisłej czołówce 8 najlepiej zarabiających w tym okresie funduszy w mBanku. Fundusze wytypowane przez wskaźnik DMax zarobiły najwięcej, średni zysk w tym okresie wyniósł aż 9% (czerwone liczby nad tabelą), co jest świetnym wynikiem biorąc pod uwagę, że od dłuższego czasu jesteśmy w trendzie bocznym. Niewiele mniej bo 8,5% i 8,3% zarobiły fundusze wytypowane przez wskaźniki WKA i WM.

Zdecydowanie słabiej zachowywały się fundusze wybrane wg wskaźników wzrostu. Tylko 2 fundusze znalazły się w ścisłej czołówce: UniKorona Akcji i Noble Akcji. Pozostałe fundusze osiągnęły bardzo słabe wyniki, a jeden z wytypowanych funduszy Allianz Selektywny (d. Budownictwo 2012) zajął przedostatnie miejsce ze stratą -2,9%. Fundusze wytypowane przez wskaźnik 6 miesięczny zarobiły średnio 4,3%, natomiast przez wskaźnik 12 miesięczny jedynie 3,8%. Jest to pewnego rodzaju zaskoczenie, ponieważ bardzo często zakładamy, że skoro dany fundusz w ostatnim czasie dobrze zarabiał, to z dużym prawdopodobieństwem nadal będzie dobrze zarabiać. Jak się okazało na powyższym przykładzie jedynie 2 fundusze z 8 nadal uzyskiwały przyzwoite wyniki, a pozostałe 6 funduszy miało wyniki przeciętne albo bardzo słabe. Wyniki te jeszcze raz potwierdzają jak trudny może być dobór funduszy do naszych portfeli – często możemy się całkowicie zawieść na funduszach które w niedalekiej przeszłości uzyskiwały bardzo dobre wyniki – np. fundusze Aviva czy Allianz. Dla Abonentów OPI INVEST dobrą wiadomością jest to, że fundusze dobrane przy pomocy wskaźników dostępnych w systemie OPI znalazły się w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających funduszy, co pozwoliło im na osiągnięcie maksymalnego zwrotu z inwestycji w tym okresie. W następnej części cofniemy się do marca 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Państwa danych osobowych jest OPI Fund Sp. z o. o.
z siedzibą w Bytomiu, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 41-902 Bytom. Państwa dane będą przetwarzane jedynie w celu obsługi wysłanego zapytania i tak długo, jak to konieczne do obsługi tego zapytania. Mają Państwo prawo do dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przeniesienia danych. Mogą Państwo również wnieść skargę do organu nadzorczego. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do obsługi zapytania. Podstawa prawna: przetwarzanie jest niezbędne do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy. W razie pytań prosimy o kontakt na: kontakt@opifund.pl. Więcej na ten temat polityka prywatności
czytaj więcej schowaj